Yeni Zigana Tüneli İçin Tarih Verildi!

Tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa’nın ve Türkiye'nin en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak 14,5 kilometrelik yeni Zigana Tüneli inşaatında çalışmalar devam ediyor. 17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve inşaatı o günden beri devam eden projenin inşaatında çift tüpte kazı işlemi Ocak 2022 tarihinde tamamlanmıştı.

Tünelin bağlantı yolları ve Trabzon tarafından girişindeki viyadük inşaatları tüm hızıyla sürerken, tünel ve bağlantı yolları 2023 yılı içerisinde hizmete girecek.

Toplam uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 15 km’yi aşıyor. 2,5 Milyar lirayı bulan yatırım bedeli ile 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu 2x2 şeritli bölünmüş yol haline gelecek. Hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1. tünelde 1.825 m’ye indirilen kot, 613 metre daha aşağı çekilerek 1.212 metreye inecek.

Toplamda 1000 personelin 7 gün 24 saat görev yaptığı tünel bittiğinde Trabzon-Gümüşhane arasındaki araçla 1,5 saat olan ulaşım süresi 40 dakikaya düşecek. Mesafenin kısalması ile seyahat süresi otomobiller için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika azalacak.

Zigana Tüneli özellikle kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkânı sunacak. Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler de ortadan kalkacak.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/yeni-zigana-tuneli-icin-tarih-verildi-2882
 
Üst