Tarihi Karaköy Tüneli 147 Yaşında!

Londra’dan sonra dünyanın ikinci en eski metrosu olan tarihi Karaköy Tüneli 147’inci yılına girdi. Osmanlı Döneminden Cumhuriyet Dönemine kadar tanıklık eden Karaköy Tüneli ve Füniküler İstasyonu 147 yıldır sorunsuz şekilde yolcu taşımaya devam ediyor.

Tarihi Karaköy Tünelinde dün özel bir tören düzenlendi. Törene, İETT Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler ile daire başkanları, birim müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Törende konuşma yapan İETT Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler, 147 yıldır Karaköy-İstiklal Caddesi arasındaki tünel ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bugün 147’nci yılını kutladığımız Tünel’in bu yolculuğu, ülkenin kapitülasyonlardan kurtulmasının, milli mücadelenin, İstanbul’un işgalinin ve işgalden kurtulmasının, ilk grevlerin, ilk işçi örgütlerinin kurulmasının da hikayesi aynı zamanda. Bugün biz burada bu yolculuğun çok kısa bir dönemine tanıklık etmiş, bu yolculukta ufacık da olsa payı olmuş kişiler olarak, aslolanın bize bırakılan bu miras olduğunun bilinciyle tüm işlerimizi yürütüyoruz. Bizden sonra da bu yolculuk devam edecek.”

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/tarihi-karakoy-tuneli-147-yasinda-2002
 
Üst