Taliban uluslararası meşruiyet arayışında

Günümüz dünyasında siyaset ve diplomasi gündemi hızla değişiyor. Bir gün bakıyorsunuz, Taliban yönetiminde Afgan halkının acıları gündemin en tepesine otururken ertesi gün Ukrayna savaşı bütün basın ve medyanın dilinde. Özellikle son aylarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali neredeyse öbür bütün dünya sorunlarını ikinci, üçüncü plana itti.

Mesleki deformasyon ya da ne derseniz deyin, bir haber gündemin en tepesine oturunca biz gazeteciler onun peşinde sürükleniyoruz. Bu nedenle de itiraf etmeliyim ki ben dahil hemen hepimiz Afganistan’da olan biteni beynimizin gerisine attık. Bunun farkına varır varmaz da ülkede son gelişmelere bir göz atayım dedim. Kimi haber sitelerini taradım. Görünen o ki Afganistan’da halkın desteği olmadan, silah zoruyla yönetimi ele geçiren Taliban zorlanıyor. Bir kere uluslararası arenada hemen hemen hiç desteği yok. Tek gelir kaynağı olan haşhaş ekimini yasaklamış. Şimdi bir meşruiyet arayışı içine girdiği haberlerini okuyorum. Bazı aracılarla Batı dünyasına güven vermeye çalışırken içi tamamıyla boşalmış olan devlet bürokrasisini yeniden toparlamaya çalışıyor. Ama ne fayda. Bu saatten sonra kimler, hangi kadrolarla bu hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir?

Köşe yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/taliban-uluslararasi-mesruiyet-arayisinda-58514