SYSTRA Rail Baltica Projesi için Sözleşme İmzaladı

Konsorsiyum lideri SYSTRA, Italferr (Ferrovie dello Stato Italiane grubu) ve Egis'ten oluşan ortaklık ekibi, Rail Baltica'nın mühendislik ve proje yönetimi hizmetleri için sözleşme imzaladı.

18 Ocak 2022'de Rail Baltica ortak girişimi, küresel proje koordinatörü RB Rail AS ve Rail Baltica için Kontrol-Komut ve Sinyalizasyon mühendisliği ve işletme denetimi için uluslararası bir konsorsiyum arasında anlaşma imzalandı.

Konsorsiyum lideri SYSTRA, Italferr (Ferrovie dello Stato Italiane Group) ve Egis'ten oluşan ortaklık ekibi, Rail Baltica Kontrol-Komut ve Sinyalizasyon alt sisteminin hazırlanması, tedariki ve denetimi için mühendislik ve proje yönetimi hizmetleri sağlamak üzere açılmış ihaleyi kazandı.

Rail Baltica, Baltık Devletleri’ni Avrupa demiryolu ağına entegre etmeyi amaçlayan bir yüksek hızlı demiryolu projesidir. Avrupa Birliği ülkeleri-Litvanya, Letonya ve Estonya’yı kapsamaktadır. Toplam uzunluğu 870 km olan Rail Baltica Projesi'nin, 642 km’lik kesiminde tasarım kontrollük hizmetleri Yüksel Proje tarafından verilmektedir. Bu proje ile Orta ve Kuzey Avrupa Demiryolu bağlantılarının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Güzergahın tasarım hızı 249 km/s olarak projelendirilmiştir.

1633602051_rail-baltica-map-haber.jpg

Tasarım Müşaviri Yüksel Proje

Yüksel
Proje ve 3TI PROGETTI S.p.A., Rail Baltica kapsamındaki Estonya ve Litvanya kesimlerinin ardından Letonya kesiminin tasarım müşavirliği hizmetleri için de sözleşme imzaladı. Baltık Devletleri’ni Avrupa demiryolu ağına entegre etmeyi amaçlayan 870 km uzunluğundaki Rail Baltica Projesi’nde, Orta ve Kuzey Avrupa Demiryolu bağlantılarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Yüksel Proje’nin tasarım müşavirliğini üstlendiği 213 km’lik Estonya kesiminde 52 demiryolu köprüsü, 24 ekolojik köprü, 42 yol geçişi, 284 menfez ve diğer sanat yapıları yer alırken, 168 km’lik Litvanya kesiminde ise 38 demiryolu köprüsü, 7 ekolojik köprü, 22 yol geçişi, 156 menfez ve diğer sanat yapıları yer almaktadır.

Letonya kesimi ise 261 km demiryolu, 75 demiryolu köprüsü / üst geçidi, 1 demiryolu tüneli, 10 hayvan geçidi, 78 yol geçişi, 5 yaya geçidi ve diğer yapıları içermektedir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/systra-rail-baltica-projesi-icin-sozlesme-imzaladi-2005
 
Üst