Paralimpik Olimpiyatları’nda ilk altın madalya Abdullah Öztürk’ten geldi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Paarlimpik Oyunları’nda Türkiye ilk altın madalyasını kazandı. Tek erkeklerde masa tenisi sınıf 4 kategorisinde mücadele eden Abdullah Öztürk, finalde Güney Koreli rakibini 3-1 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Bu madalya Türkiye’nin oyunlardaki 8. madalyası oldu.

Tokyo 2020 Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nda para masa tenisinde milli sporcu Abdullah Öztürk, C4 tekler finalinde Güney Koreli rakibi Young Gun Kim’i 3-1 mağlup ederek üst üste ikinci kez paralimpik oyunlar şampiyonu oldu. Türkiye’nin 2020 oyunlarında ilk altın madalyasını kazanan Abdullah Öztürk, 2016 Rio’daki unvanını korudu ve üst üste ikinci kez paralimpik altın madalyasını kazanarak da adını tarihe yazdırdı. Abdullah Öztürk, takımlar da sınıf 4-5’te bronz madalya kazandıktan sonra paralimpik oyunlarında madalya sayısını 3’e çıkarmış oldu.

NAZMİYE MURATLI SONRASI BİR İLK

Para milli halterci Nazmiye Muratlı, Londro 2012 ve Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda üst üste altın madalya kazanmış ve adını tarihe yazdırmıştı. Nazmiye Muratlı’nın bu başarısının ardından para milli masa tenisi sporcusu Abdullah Öztürk, 2016 Rio ve 2020 Tokyo’da altın madalya kazanarak Nazmiye Muratlı’nın ardından adını tarihe geçirdi. Karşılaşmadan sonra büyük bir sevinç yaşayan Abdullah Öztürk, sırtına aldığı Türk bayrağıyla altın madalyanın gururunu yaşadı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Abdullah’ı yalnız bırakmadı ve müsabakayı salonda izledi. Abdullah Öztürk de altın madalya sevincini ilk olarak Bakan Kasapoğlu’na sarılarak yaşadı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dOkçu Nihat Türkmenoğlu’nun tarihi başarısını federasyon görmezden geldi​

    dOkçuluğun yeni şampiyonu Mete Gazoz kimdir, nasıl başardı?​

    dTokyo 2020: Mete Gazoz Olimpiyat Şampiyonu oldu​
MASA TENİSİNDE MADALYALAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları masa tenisi branşında Türkiye, madalyaları kazanmaya devam ediyor. Masa tenisi tek erkeklerde Ali Öztürk ve Nesim Turan bronz madalyanın sahibi oldu. Tek kadınlarda mücadele eden Kübra Korkut, 2012 Londra ve 2016 Rio’da altın madalya alan, 3 dünya ve 1 Avrupa şampiyonluğu bulunan güçlü rakibi Zon’a kaybedince final hakkını kaybetti ve bronz madalyanın sahibi oldu.
 
Üst