Nursun Erel yazdı: Evlilikte ideal yaş farkı

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/01(219).png

Kitaplıkla ilgili düzenleme uğraşım devam ediyor, ancak her geçen gün işler daha da Arap Saçına dönüyor. E, kolay değil geride kalan 30 yıllık gazetecilik yaşamımızın notları, belgeleri, ses kayıtları, fotoğrafları derken, “o anlar” beni içine çekiyor, yaşanmışlıklara kapılıp gidiyorum.

İşte bir anı... 12 Eylül Harekatı sonrasında feshedilmiş hükümetin eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile konuşuyoruz. Bir ara soruyor:

-Evli misiniz Nursun Hanım?

-Hayır efendim, henüz değil ama yakında evleneceğim
.

Hemen nişanlımla yaş farkımızı soruyor ve diyor ki:

-Bakın küçük hanım, erkekle kadın arasındaki yaş farkı ideal evlilikte 7 olarak hesaplanır. Ama benim buna küçük bir ilavem olacak. O da şu... Erkekle kadın arasındaki ideal yaş farkı, erkeğin yaşının yarısına 7 ilavesiyle bulunur.

Şöyle bir düşünüyorum, “Eh, bizim Feyzan’la yaş farkımız gayet uygun...” gülümsüyorum. Çağlayangil, “Çok memnun oldum, demek ki birbirinize uygun bir çiftsiniz. Şimdiden tebrik ederim. “ diyor ve bıyık altından gülerek devam ediyor:

-Yalnız bu hesabı ileriki yıllarda da yapmak lazım... Ne de olsa hayat durağan değil, sürekli değişiyor.

O gün Çağlayangil’le gündemdeki bir siyasi meseleyi konuşmak için

görüşmüştüm, fakat salonun duvarlarını süsleyen dev goblen tablolar dikkatimi çekti:

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/02(229).png

-Efendim ne kadar güzel tablolar bunlar

Diyecek oldum, şunu söyledi:

-Aman Firuzende Hanım duymasın da, çok sıkılıyorum şu kalabalık duvarlara baktıkça... Baksana, hanımın goblenlerinden boş yer kalmamış. Bir ara karşımızdaki daire boşalmıştı, hanıma dedim ki, kiralayalım da ben çalışma ofisi olarak kullanayım, ne dersin? Hem gelip gidenlerim çok oluyor, seni de rahatsız etmemiş oluruz.

Hanım ne dese beğenirsin?

-Ah ne güzel olur. Sandıklarda beklettiğim diğer goblenlerimi çıkartır çerçeveletir onları da oradaki boş duvarlara asarım.

Çağlayangil,
bunu duyunca hemen vazgeçmiş o daireyi tutmaktan.

Evden ayrıldıktan sonra gidip bandı deşifre edip haberimi yazdım ama bir yandan da aklımı, Çağlayangil’in “evlilikte yaş formülü” kurcalıyor, bunu Feyzan’a anlattığımda baktım gülüyor. Sonra ben de kafamda bir hesap yaptım ki, yaş olayı yıllar geçtikçe nedense (!) hep kadının aleyhine dönüyor... İşte buyurun, bu formüle göre bir kaç hesap:

Erkek 20 ise 20/2=10 artı 7 Kadın 17 olmalı.

Erkek 30 ise 30/2=15 artı 7 Kadın 22 olmalı.

Erkek 50 ise 50/2=25 artı 7 Kadın 32 olmalı.

Erkek 80 ise 80/2=40 artı 7 Kadın 47 olmalı
.

Aaaaaa, bu nasıl hesap yahu? Buna göre erkek her 10 yılda bir karısını bırakıp genç bir kadın bulacak...

-İtiraz ediyorummmmmm.

Peki dostlar, söyleyin bakalım, sizde hesap nasıl?Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/nursun-erel-yazdi-evlilikte-ideal-yas-farki-28054
 
Üst