Keşfedilen En Yırtıcı Dinozor Fosilinin Adı Verildi!

Özbekistan’da yeni bir dinozor fosili keşfedildi. Keşfedilen dinozor fosilinin, bilinen büyük Tyrannosaurus türünden de önce yaşadığı ve ondan daha büyük bir yırtıcı olduğu bilgisi verildi.

Calgary’de çalışmalarını yürüten araştırmacılar, Özbekistan'daki kayalarda bulunan kemik parçaları aracılığıyla yeni keşfedilen dinozor türünü Ulughbegsaurus olarak tanımlamadılar.

Kretase dönemine ait bu fosilin yırtıcı bir türe ait olduğu söylendi. Bu keşfin, Tyrannosaurusların binlerce yıl boyunca Asya ve Kuzey Amerika'yı nasıl ele geçirdiğine ve bu bölgede nasıl yaşam sürdüklerine dair birçok bilgiyi araştırmacılara sunacağı düşünülüyor.

Yeni tür, Ulughbegsaurus’a, bölgede yaşayan 15. yüzyıl astronomu ve matematikçi Uluğ Bey adı verildi.

Bu keşif Royal Society Open Science dergisinde duyuruldu. Calgary Üniversitesi'nde dinozor paleobiyoloji doçenti olan Darla Zelenitsky, köpekbalığı benzeri dişlere sahip büyük, etçil dinozorlar olan yeni bir Carcharodontosaur türü tanımlamak için Kanada, Japonya ve Özbekistan'da kazılar yapan araştırmacılardan biri. Zelenitsky dinozora ilişkin yaptığı açıklamasında, "Bu etobur, büyük bir kafa, kısa ön ayaklar ve keskin pençelerle iki ayak üzerinde yürüyordu. Ama benzerlikler bu kadar. Bir Ulughbegsaurus, yaklaşık 1 ton ağırlığında ve burundan kuyruğa 7,5 metreden fazla uzunluğa sahip.” ifadesini kullandı.

Aynı dönemde yaşayan küçük Tyrannosaurusların, bu hayvanın vücut kütlesinin beşte biri olacağını açıklayan Zelenitsky, "O zamanlar ekosistemin en büyük etçil avcısı oymuş" dedi.

Ulughbegsaurusların yok olmasına neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, ekosistemden kaybolmaları, tyrannosaurların daha da büyümesine ve baskın yırtıcı rolüne dönüşmesine yardımcı olmuş olabilir diye düşünülüyor. Zelenitsky, bu türün soyunun neden tükenmediğini bilmediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

"Neden 90 milyon yıl önce soyunun tükendiğini bilmiyoruz veya Tyrannosaurların daha sonra Kretase'de Tyrannosaurus Rex gibi gördüğümüz apeks yırtıcılar haline mi geldiği bunu da tam olarak bilmiyoruz. Dinozor fosil kaydının bu penceresi oldukça bulanık. Fosiller için çok az bilinen bir zaman pencereniz olduğunda, her zaman boşlukları doldurmaya çalışıyorsunuz ve bu, doldurabildiğimiz bir boşluk daha, çünkü bu, köpekbalığı dişli dinozorlardan birinin en son ortaya çıkışı."

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/kesfedilen-en-yirtici-dinozor-fosilinin-adi-verildi-1214
 
Üst