Kalıcı oje için ’deri kanseri’ uyarısı

Kalıcı ojelerle ilgili uyarıda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Araz ”Tırnak cilasının daha esnek olması ve kolayca çatlamaması için resin toluen sulfonamid formaldehit (TSFR), akrilat isimli kimyasallar kullanılmaktadır. 4-6 hafta ömrü olan kalıcı ojeye karar verilirse bu uygulamada kullanılan UV lambaları da deri kanseri gelişimi açısından risk teşkil edebilir” dedi.

Uzmanlar kalıcı tırnak uygulamasının enfeksiyondan egzamaya, hormonal bozukluktan cilt kanserine kadar pek çok risk taşıdığını belirtti.

Hürriyet’ten Buse Özel’e konuşan Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, ”Özellikle merdiven altı ya da pazarda satılan ojelere dikkat etmek gerekiyor. Bunlar tırnak yapısının bozulmasına neden oluyor. Tırnak yapısı bozulduğunda da mantar ya da bakteri çok kolay tırnağa yerleşebiliyor. Bu ürünlerde kanserojen olduğu düşünülen ya da hormon bozucu maddeler çok uzun yıllar maruz kalındığında tehlikeli olabiliyor” dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Araz da şunları anlattı:

”Manikür sonrası tırnak cilaları çok fazla kullanılıyor. Bu cilalar 1920’li yıllarda otomobil endüstrisinde lake tekniği geliştirildikten sonra kozmetik olarak kullanılmıştır. Tırnak cilasının daha esnek olması ve kolayca çatlamaması için resin toluen sulfonamid formaldehit (TSFR), akrilat isimli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallara bağlı tırnaklarda hafif şişlik, kızarıklık ve tırnak dışında da göz kapağı, boyun ve dudak bölgesinde alerjik egzama ve hatta diş eti iltihabı bile gelişebilir. Eğer 4-6 hafta ömrü olan kalıcı ojeye karar verilirse bu uygulamada kullanılan UV lambaları da deri kanseri gelişimi açısından risk teşkil edebilir. Bu yüzden bu uygulamadan yarım saat önce 50 faktör güneşten koruyucu krem ya da parmaksız eldiven kullanılabilir.”

Kaynak: T24

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/kalici-oje-icin-deri-kanseri-uyarisi-71365
 
Üst