HDP Milletvekili Ömer Gergerlioğlu "Ekonomi felç, beceremiyorsanız bırakın gidin"

Gergerlioğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye öylesine garip, hukuk dışı bir ülke oldu ki gece yarıları Merkez Bankası görevlileri görevlerinden alınıyor." diye konuştu.

Dolardaki artışa dikkati çeken Gergerlioğlu, "Vatandaş perişan, ekonomi felç. Beceremiyorsanız bırakın gidin." ifadesini kullandı. Adeta devalüasyon yaşandığını, doların bugün hangi seviyeye gideceğinin belli olmadığını ve herkesin diken üstünde olduğunu öne süren Gergerlioğlu, ekonominin yönetilemediğini iddia etti.

Öte yandan Gergerlioğlu, bazı cezaevlerinde sorunlar yaşandığını savunarak, bu sorunları sıraladı.

Ne olmuştu?

Dolar, Merkez Bankası'ndaki görevden alınmalara sert tepki verdi. Karar öncesi 9,07'den işlem gören kur, kararla birlikte 9,18'e fırlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Merkez Bankası'nda üç üst düzey yetkili görevden alındı. Gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Merkez Bankası Başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alınan isimler oldu. Başkan Yardımcılığı'na Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. Merkez Bankası'nda bayrak değişimine piyasalar hızlı tepki verdi. Karar öncesi 9,07 seviyelerinde bulunan dolar, kararın yayınlanmasıyla birlikte gece yarısı 9,18'e fırlayarak rekor tazeledi.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/hd...omi-felc-beceremiyorsaniz-birakin-gidin-29727
 
Üst