Ekvator Enerji, Kıy HES’i Satın Aldı!

Ekvator Enerji Grubu, Adana'da bulunan 16,99 MW’lık Kıy Hidroelektrik Santrali'ni (HES) satın aldı.

Ekvator Enerji Grubu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kıy Hidroelektrik Santrali’ni satın alarak elektrik üretim gücünü artırdığını duyurdu.

Açıklamaya göre, Kıy Hidroelektrik Santrali'nin satın alınmasıyla ortalama 17 bin 25 meskenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanması ve 2 milyon 165 bin 685 ağaca denk karbon salımının azaltılması hedefleniyor.

Ekvator Enerji Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Kubilay Şakar konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin kaynaklarını verimli kullanmak, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar ve suya dayalı yatırımlara devam etmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu yatırımımızla birlikte toplamda 45,03 megavat kurulu güce ulaştık ve santrallerimizden elde edilen elektrik üretimi ile yılda toplam 3 milyon 441 bin 161 ağacın çevreye sağladığı faydaya denk karbon salımının azaltılmasına katkıda bulunuyoruz."

Kıy Hidroelektrik Santrali

Kıy HES, Adana'nın Feke ilçesinde Salam Deresi üzerindedir. Arsan Enerji bağlı ortağı olan Kıy Enerji A.Ş. tarafından işletilen santral 23,80 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 487. Adana'nın ise 21. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 199. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kıy HES ortalama 45.085.685 kilovatsaat elektrik üretimi ile 12.413 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/ekvator-enerji-kiy-hesi-satin-aldi-2003
 
Üst