DSİ, Yalova'daki Yatırımlarına Devam Ediyor!

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Yalova’ya son 19 yılda devasa su yapıları inşa edildi. Yalova’nın mümbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

Yalova’da özellikle modern sulama projeleri son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Yalova’da inşa edilen 2 sulama tesisi ile 6 Bin 860 dekar zirai arazi sulamaya açıldı.

Yalova’ya 1 Baraj Kazandırıldı

Yalova’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 13 adet Tesis ile 121 Milyon 225 Bin TL yatırım yapıldı. Yalova’da son 19 yılda 1 baraj ve 1 içme suyu tesisi inşa edildi.

Bir Barajda Daha İnşaat Çalışmaları Sürüyor

Diğer taraftan Yalovalı vatandaşların ve çiftçilerin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Yalova’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediliyor. Bu kapsamda 1 adet barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Yalova’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Yalova İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 8 adet taşkın koruma tesisi ile 12 yerleşim yeri ve 1 467 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/dsi-yalovadaki-yatirimlarina-devam-ediyor-2000
 
Üst