Beşiktaş’tan 8+3 kuralına çözüm: Özkaynak

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karar gereği, 2021-22 sezonunda Süper Lig kulüpleri kadrolarında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyor. Takımlar, sahada ise aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcuya yer verebiliyor. Böylece takımların sahada en az 3 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğu bulunuyor.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın da dahil olmak üzere birçok teknik adam ve yorumcu tarafından eleştirilen bu kural, daha çok yabancı futbolcuların yıldızlaştığı Süper Lig’de yerli oyuncuların daha çok süre bulmalarını amaçlıyor. Teknik ekipleri yoran bu kuralı Beşiktaş, özkaynağı ile çözdü. Yeni Malatyaspor maçında sahaya çıkardığı üç Türk oyuncu da Beşiktaş altyapısında yetişti: Ersin Destanoğlu, Rıdvan Yılmaz, Necip Uysal…

Beşiktaş’ta 1970’lerde Serpil Hamdi Tüzün ile başlayan ‘özkaynak’ bilinci bu sene de gelişmeye devam ediyor. Beşiktaş’ın hocası Sergen Yalçın da Beşiktaş altyapısında yetişti. Ligde bunu yapabilen ikinci bir kulüp yok.

Beşiktaş, Ersin

ERSİN ‘CLEAN SHEET’ DESTANOĞLU

Beşiktaş, hem yabancı kuralı hem de Şampiyonlar Ligi arenasını düşünerek takıma kaleci Mert Günok’u kattı. Ancak 20 yaşındaki genç eldiven Ersin Destanoğlu’nun kaleyi bırakmaya niyeti yok. İstatistiklere bakılırsa formanın hakkını da veriyor Ersin.

Beşiktaş’ın yakın geçmişteki as kalecilerine bakıldığında, maç başına en az gol yiyen kaleci Ersin Destanoğlu. 2018 yılında Liverpool’dan Beşiktaş’a büyük umutlarla kiralanan Loris Karius, Beşiktaş forması ile 67 maça çıkarak kalesinde 95 gol gördü. Maç başına 1,41 gol yiyen Karius, Beşiktaş’ın en başarısız kalecilerinden biriydi. Karius’tan önce kaleyi koruyan Fabri, Beşiktaş ile bir şampiyonluk kazandı. 87 maçta 94 gol yiyerek maç başına 1.08 gol ortalaması yakalayan Fabri, 27 maçta ise kalesini gole kapatmıştı. Cenk Gönen maç başına 1,09 gol yerken, Beşiktaş’ta bir şampiyonluğu bulunan Tolga Zengin maç başına 0.94 gol yedi. Ancak hiçbiri Ersin Destanoğlu’nu yakalayamadı.

Beşiktaş A takımına çıktığından bu yana 49 maçta kaleye geçen Ersin Destanoğlu, 43 gol yedi. 21 maçta ise kalesini gole kapattı. Maç başına yediği gol ortalaması 0,87. Bu da Beşiktaşın son 10 kalecisi içinde en iyi ortalama diyebiliriz. Beşiktaş’ın şampiyon olarak tamamladığı 2020-21 sezonunda 13 maçta kaleyi gole kapatan Ersin, 2021-22 sezonunda 4. hafta tamamlanırken kalesinde henüz gol görmedi.

Ersin Destanoğlu, Beşiktaş U21 takımında 30 maç forma giydi ve 24 gol yedi. Maç başına 0,8 gol ortalamasına denk gelen istatistiğini hâlâ koruyor. Beşiktaş’ın altyapısından gelerek A takımda mesken tutup bir de şampiyonluk kupası kaldıran Ersin Destanoğlu göz dolduruyor. Genç kalecinin önünde bir de Şampiyonlar Ligi serüveni var.

Beşiktaş, Necip Uysal

HER DERDE DEVA NECİP UYSAL

Sergen Yalçın’ın konuk olduğu %100 Futbol programında anlattığı ‘Kim girecek telaşı’nda “Ya dedim çağırın Necip’i girsin” cümlesi adeta Necip Uysal’ın Beşiktaş kariyerini özetler nitelikteydi.
-Stoper yok, koş Necip!
-Bek sakatlandı, gel Necip!
-Orta sahada eksik var, yetiş Necip!

Beşiktaş’ta Necip Uysal’ın yeteneği eleştirilse de mücadelesi her zaman alkış aldı. Necip kendisine nerede görev verilirse orada oynadı ve elinden gelenin en iyisiyle sahada oldu. Sergen Yalçın’ın Beşiktaş PAF Takımı’nda staj yaptığı dönemde Necip, Sergen hoca ile çalışma fırsatı bulmuştu. Sergen Yalçın’ın ısrarları üzerine A takıma çıkarılan Necip Uysal, Beşiktaş forması ile 14. sezonunu geçirirken yine Sergen Yalçın’ın öğrencisi konumunda.

Forvet arkası olarak başladığı futbol kariyerine adeta bir stoper olarak devam eden Necip Uysal, Beşiktaş tarihine de adını yazdırdı. Beşiktaş forması ile Avrupa kupalarında en çok forma giyen oyuncu unvanının sahibi oldu. 2021-22 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan Beşiktaş’ta Necip Uysal yine göreve hazır bir şekilde bekliyor.

Beşiktaş, Rıdvan Yılmaz

RIDVAN YILMAZ, VERİLEN ŞANSLARI DEĞERLENDİRİYOR

Beşiktaş’ın sol bekinde önemli isimler izledik. Barcelona’dan transfer edilen Adriano, Süper Lig’i çok iyi bilen bir Caner Erkin… Caner ve Adriano’nun takımdan ayrılmasının ardından Beşiktaş o bölgeye Sergen Yalçın’ın Alanyaspor’da beraber çalıştığı N’Sakala’yı getirdi. Tabii bir de altyapıdan çıkan Rıdvan Yılmaz kadroya dahil oldu. N’Sakala’nın forma giyemediği maçlarda kendini gösteren Rıdvan Yılmaz güven veriyor. Henüz 20 yaşındaki sol bek oyuncusu Beşiktaş’ın altyapısından A takıma yükselerek şampiyonluk sevinci yaşadı. Profesyonel kariyerinin ilk golünü 2020-21 sezonunda Hatayspor’a karşı kaydetti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dO cezalı bu eksik, gir Necip! Kadro tamam, otur Necip!​

    dBeşiktaş’ın çocuğu Sergen Yalçın​

    dTarihi başarının öyküsü: Sergen oynattı, şampiyonluk geldi!​2021-22 sezonunun 4. haftasında Yeni Malatyaspor’u ağırlayan Beşiktaş’ta maça ilk 11’de başlayan Rıdvan Yılmaz büyük övgü aldı. Kazandığı ikili mücadeleler ve yaptığı isabetli paslarla hocasından tam puan alan Rıdvan’ı taraftarlar da alkışladı. Maç sonu galibiyet üçlüsünü 20 yaşındaki Rıdvan Yılmaz çektirdi.
 
Üst