Ankara - Kalecik Yalım Barajı’nda Sona Doğru

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Bu kapsamda Kalecik Yalım Barajının tamamlanması ile 450 kişiye istihdam sağlayacak olan barajda gövde dolgu imalatları ile dolusavak kazı imalatlarında çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Milli Ekonomiye 4,6 Milyon TL Katkı

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 4,6 Milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Sulama maksadıyla inşa edilen Kalecik Yalım Barajı’nın tamamlanmasıyla 3040 dekar arazi sulanacaktır.


Kaynak:

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/ankara-kalecik-yalim-barajinda-sona-dogru-2344
 
Üst