İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti

Tahtta en uzun süre kalan İngiliz Kraliçesi olan II. Elizabeth, dünyadaki en önemli siyasi figürlerden birisi olarak yer alıyor. Son dönemde yaşadığı sağlık sıkıntıları ile de adı sık sık gündeme geliyordu ve bugün hastaneye kaldırıldıktan sonra akşam saatlerinde vefat etti. Peki, II. Elizabeth’in tam olarak tarihteki yeri nedir?

53 ülkeden oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun 14’ünün kraliçesi konumunda II. Elizabeth. Bu unvan bile başlı başına o kadar kuvvetliyken, aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

I. Elizabeth, uzun adıyla Elizabeth Alexandra Mary Windsor, Kraliçe II. Elizabeth, 21 Nisan 1926 tarihinde Londra'da babasının 17. Bruton-Street adresinde bulunan evinde doğmuştur. Babası VI. George ve annesi Elizabeth Bowes-Lyon’dur. Windsor hanedanı'nın temsilcisidir. Prenses Margaret adında bir kız kardeşi vardı.

II. Elizabeth, aynı zamanda İngiltere Kilisesi'nin başkanı, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri'nin Genel Komutanıdır.

II. Elizabeth, II. Dünya Savaşı sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetleri'nde motorlu araç kullanımı ve bakımı konusunda eğitim gördü ve hizmet etti.

Birleşik Krallık kraliçesi ve İngiliz Uluslar Topluluğu başkanıdır. II. Elizabeth aynı zamanda Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Jamaika, Barbados, Bahama Adaları, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis, Fiji Kraliçe'sidir.

11 Aralık 1936'da İngiltere Kralı olan amcası VIII. Edward'ın tahtı II. Elizabeth’in babası VI. George'a bırakarak çekilmesi üzerine tahtın varisi oldu.

6 Şubat 1952'de babası Kral VI. George'un ölümü üzerine, yerine tahta geçmiş, 2 Haziran 1953'te resmi olarak taç giymiştir.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 20 Kasım 1947 tarihinde üçüncü dereceden kuzeni olan Yunanlı Prens eski Yunanistan ve Danimarka prensi, Kraliyet Deniz Kuvvetleri teğmenlerinden Edinburgh Dükü Prens Philip Mountbatten ile evlenmiştir. Kral VI. George düğünden önce Prens Philip'i Edinburgh dükü, Merioneth kontu ve Greenwich baronu yaptı.

Kraliçe II Elizabeth bir süredir sağlık sorunları ile uğraşıyor.

Buckingham Sarayı, doktorların Kraliçe II Elizabeth'in sağlığından endişe duyduklarını ve bu nedenle Kraliçe'nin gözetim altına alındığını açıkladı.Kraliçe II. Elizabeth'in Çocukları:

Prens Charles, Galler Prensi (d.14 Kasım 1948)

Prenses Anne (d.15 Ağustos 1950)

Prens Andrew, York Dükü (d.19 Şubat 1960)

Prens Edward, Wessex Kontu (d.10 Mart 1964)

Eşi Prens Philip Mountbatten, 9 Nisan 2021 tarihinde Londra, İngiltere'de 100 yaşında ölmüştür.Kraliçe II. Elizabeth'e bağlı ülkeler

77 ülkenin üyesi olduğu (Birleşik Krallık'taki ülkeler dahil) Britanyalı Milletler Topluluğu Başkanı olan Kraliçe II. Elizabeth, 42 ülkenin Hükümdarı (Kraliçesi) ya da Devlet Başkanı ünvanı taşımaktadır.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/ingiltere-kralicesi-2-elizabeth-hayatini-kaybetti-74031
 
Üst